Tubakaseaduse muutmise seaduse teine lugemine 06.12.17

11.12.2017 14:12

Riigikogu

Viimaste päevade valguses on tulnud välja palju uut, aga ka kinnitunud hulganisti vana informatsiooni.  6.detsembril toimus Riigikogus Tubakaseaduse muutmise seaduse teine lugemine. Naljakas, pidin samuti seda lauset teist korda lugema.

Meie üllatuseks on meiega ühte paati tulnud paljud poliitikud, kes on enda teadlikkust tõstnud ning ei tee otsuseid eeldustel ja oletustel.

 

Kordame üle, milliseid punkte arutati:

  • Väljapaneku ja kaubamärkide esitlemise keeld;

  • Riigisisese kaugmüügi keeld;

  • Maitse- ja lõhnaainete keeld e-vedelikes. Lubatud vaid tubaka maitse;

  • Müügiedenduse keeld.Lugemise alguses sai sõna Sotsiaalkomisjoni esimees Viktor Vassiljev, kes tutvustas komisjoni tööd ning otsuseid, milleni jõuti. Vassiljevi käest küsiti mitmeid erinevaid küsimusi, kuid põhiliselt huvitas Riigikogu liikmeid just e-sigaretiga seonduv. Korduvalt viidati sellele, et e-sigarettide keelamine ehk siis ülereguleerimine tapab selle sektori täielikult ja inimeste tervisele on see pigem vastupidise toimega, kui seaduse loojad soovivad.
Tarmo Kruusimäe (IRL), Madis Milling (REF) ja Igor Gräzin (REF) küsisid korduvalt hr Vassiljevi, kui arsti arvamust antud küsimuses, millele alguses Vassiljev puikles vastamast, kuid lõpuks siiski andis enda arvamuse. “E-sigaret on tunduvalt ohutum, kui tubakatoodete tarbimine. Nii on.” Seda saab näha sellest videost:Sellest videost näeb pikemat versiooni küsimustest ja vastustest, mis puudutavad e-sigaretti:


 

Peale küsimuste-vastuste vooru said sõna riigikogu liikmed, kes soovisid teistele südamele panna, et hääletataks mõistlikult. 

Esimesena astus kõnepulti Madis Milling, kelle poolt olid esitatud eelnõumuudatused, mis puudutasid e-sigaretti. Tema muudatusettepanekud aga hääletati kahjuks maha.
Madis Milling: “Minu lõppsõnum on see: ärge tehke liiga neile, kes on otsustanud loobuda tavasigarettide suitsetamisest.”


Toetavaid sõnu jagas ka hr Kruusimäe. Ta tõi näideteks palju oma kogemusi, mis tekitasid hea arusaamise ja sooja tunde. Tarmo Kruusimäe tunnistas ka kahetsusega :” Olen üks 101-st töllist, kes keelavad ära seda, mida nad ei tea.”  


Vahepeal aga tuiskas kõnepulti Jaanus Marrandi (SDE), kes avaldas arvamust, et e-sigaret ei ole “tervisetoode”, kuigi keegi pole mitte kunagi seda väitnudki. Lisaks nimetas ta kõiki neid inimesi, kes saatsid oma isikliku loo, kuidas nad suutsid maha jätta suitsetamise tänu e-sigaretile tubakatööstuse lobitegijateks!
Siinkohal tänan kõiki, kes saatsid enda loo ja julgesid sellest rääkida. Kurb on vaadata, kuidas meie kõigi siirast tahet e-sigaret, kui suitsetamisest loobumise abivahend päästa, eiratakse ja tubakatööstuse robotiteks tembeldatakse!

 

Kõiki teisi ettekandeid saad vaadata Vapista Youtube kanalist siit:
Tubakaseaduse lugemise esitlusloend

Kokkuvõttes saame öelda seda, et hea on näha, kuidas mõned poliitikud siiski süvenevad teemasse, proovivad lähtuda huvigruppide infost ning hoolivad sügavamalt rahva arvamusest ja tervisest, kui teised. Suure austuse pälvisid sellel lugemisel Madis Milling, Igor Gräzin, Mihhail Stalnuhhin ja Tarmo Kruusimäe. Loodame kõike paremat, et võidab mõistlik poliitika ja meid ei jäeta taas tavasuitsu küüsi.

Vaata lisaks E-sigareti müüjate ja kasutajate liidu tegemisi ja infot nende Facebooki lehelt
või E-liidu kodulehelt.

 

Aitäh, et lugesid!
Vapista

 

Postitatud kategooriasse Uudised postitas

Kelly ja Rene

Blogi kommentaarid

Pead olema sisse logitud, et kirjutada kommentaari.

Kliki siia , et logida sisse