E-sigareti ja akude hooldus ning ohutus

08.01.2018 15:17

Vapista
Kuidas ümber käia e-sigaretiga ja selle akudega?

E-sigaret on nagu iga teine elektroonikavidin, mis Sinu taskus on. Mõned on veidi tugevama ehitusega, mõned õrnemad. Üks on kindel, et selle olemasoluga peab arvestama. Varem, kui olid vaid pulgakujulised e-sigaretid, siis oli palju neid juhtumeid kus seade pandi pükste tagataskusse ja siis istuti… jälle pooleks! Siis kanti seda rinnataskus ja mindi kuuri puid tooma - sama lugu. Praegu on seadmed küll tugevama ehitusega, kuid samamoodi ei ole soovitatav neid painutada, jätta külma kätte või suvel kuuma autosse. Eriti raskelt mõjub neile kukkumine.

Kuidas hooldada aurustajat?

Aurustajat otseselt igapäevaselt hooldama ei pea. Seda võib vahepeal pesta, eriti siis, kui vahetad maitset ja soovid, et vana vedeliku maitset enam üldse tunda ei oleks. Ühele asjale juhiks küll tähelepanu: kui täidad aurustajat nii, et üldse seadme küljest seda ära ei keera, siis tasub seda aeg ajalt ikkagi teha. Kui täidad aurustajat ja keerad kaane peale, siis iga kord seda kinni keerates pingutad sa ka aurustajat rohkem seadme külge. Kui nüüd tekib olukord, kus on vaja aurustaja saada seadme küljest lahti, võib see seal nii kõvasti kinni olla, et vaja on tööriistade abi.

Kuna vahetada küttekehasid?
Sellele pole konkreetset vastust. Kõik oleneb mitmest asjaolust ja kogemused on täiesti erinevad.

*Missugust vedelikku tarbitakse - magusamad vedelikud kõrbevad kiiremini ja küttekeha eluiga on lühem.
*Kui palju tarbitakse - see punkt on otseses seoses eelmise punktiga. Mida rohkem tarbida, seda lühem küttekeha eluiga.
*Missugusel kuumusel tarbitakse - suurem kuumus toob näiteks magusatel vedelikel maitsenüansse rohkem esile, kuid samal ajal vähendab küttekeha eluiga.
*Kui paks vedelik on -  kas see on sobiv vastavale küttekehale? Liiga paks vedelik ei pruugi olla sobiv väiksemale küttekehale. Tekib probleeme vedeliku imendumisega ja see põhjustab kõrbemist.

Kindlasti on seal veel mitmeid mõjutajaid ja iga inimese kogemus ja tõmbamisviis on erinevad. Kui võtta võrdluseks kaks inimest, kes tarbivad samasuguste seadmetega samasugust vedelikku, siis nende küttekehade eluiga ei pruugi olla sama.
Meie soovitame vahetada küttekeha siis, kui maitse muutub ebameeldivaks, kaob sootuks või kui on tunda kõrbemaitset. On inimesi, kes saavad ühe küttekehaga hakkama ka kauem kui kuu aega, aga need on erandid ja neil soovitame vahetada küttekeha juba profülaktika mõttes.
Keskmine küttekeha eluiga aga on umbes nädal aega. Iga järgnev päev on siis juba nö “boonuseks”.

Kuidas hooldada seadet?

Seadme hooldusel polegi midagi väga teha. Jälgida, et nupud saaksid ilusasti liikuda, et seal poleks vahel mustust. Nuppude ümbrust saab puhastada näiteks hambatikuga. Kui keerata küljest ära aurustaja, võiks puhastada paberiga 510 ühendust, seda keermetega pesa, kuhu aurustaja kinnitub. Seda siis seepärast, et sinna võib vahel sattuda vedelikku, tolmu ja muud mustust, mis pikka aega seal olles hakkavad kahjustama metalli. See omakorda tekitab ühenduse probleeme, elekter ei saa korralikult küttekehani liikuda või hakkab see kahjustama seal põhjas olevaid tihendeid. Kui 510 ühenduse plussklemmi all olev tihend järele annab, võib mustus ja niiskus sattuda juba seadme sisemusse ja seal kahju teha. Ehk siis üleüldine puhtus ja kuivatus on elementaarne asi, mis võiks seadme eluiga pikendada.

Seadme puhastamine

Pildil 510 ühenduse puhastamine paberiga.

Akudest.

Jutt on siis 18650 tüüpi akudest, mis käivad vastavatesse seadmetesse. Akude puhul on oluline jälgida nende ümbriste seisukorda. Kui see on rebenenud, veninud või kuidagi kahjustatud, on soovitatav vahetada akude ümbris. Samas aga kui aku eluiga on juba umbes pool aastat, on mõistlikum see hoopiski välja vahetada uue vastu. Rebenenud ümbrise tulemusel on aku ohtlikum. Kui panete selle seadmesse ning juhuslikult seadme plussklemm muljub korraga nii aku plussi, kui seda ümbritsevat miinust, on tulemuseks lühis. Selle tulemusel saab kindlasti kannatada seadme elektroonika ja kehvemal juhul võib aku ise ka üle kuumeneda ning väljutada tuliseid gaase. Eriti ekstreemsel juhul võib aku plahvatada. Need on nüüd need juhused, mida oleme näinud meedias. Tasub ära märkida, et seni on need mõned plahvatused mida nähtud, olnud kasutaja ohutuse eiramise tulemus.

Akud

Kaks vasakpoolset akut on kahjustatud ja selliseid ei tohiks kunagi kasutada! Parempoolne aku on uus.

Akude laadimisest.
Akusid võiks võimalusel laadida eraldi laadijas. Eriti, kui on tegemist kahe või enama akuga seadmega. Tänapäeval on paljudel seadmetel juba balanseeritud laadimine sisse ehitatud, kuid on ka neid, kus seda pole. Balanseeritud laadimine tähendab seda, et akud täituvad võrdselt. Kui soetatakse uus mitme akuga seade, siis on oluline, et akud, mis seal sees tööle hakkavad, oleks “abielus”. See tähendab seda, et akud täituvad koos, tühjenevad koos. Loomulikult peavad akud olema ka sama mudeliga. Võrdsed peavad akud olema seepärast, et kui näiteks kolmest akust üks on teistest nõrgem, langeb temale liialt suur koormus. See võib tekitada aga probleeme seadme elektroonikas.

Kokkuvõtteks võiks öelda seda, et e-sigaret on üks Sinu aksessuaaridest ja sellega võiks ümber käia heaperemehelikult. Jälgi, et sa teda ei mulju, ei murra, ei pilla ega jäta ektreemsete temperatuuride kätte. Puhasta teda, jälgi, et kõik oleks omal kohal ja pea silmas akude ohutust.
Tema hoolitseb, et sa ei hakkaks suitsetama, sina hoolitse, et ta sul taskus töökorras oleks, kui suitsunälg kimbutama peaks hakkama :)


Aitäh, et lugesid!
Rene

Postitatud kategooriasse Uudised postitas

Rene

Blogi kommentaarid

Pead olema sisse logitud, et kirjutada kommentaari.

Kliki siia , et logida sisse