Riigikogu keelas seadusega e-sigareti vedelike maitsed!

13.12.2017 18:35

Vapista

Riigikogu võttis vastu tubakaseaduse muutmise seaduse!

Riigikogus võeti täna, 13.12.2017 vastu Tubakaseaduse muutmise seadus, mis põhimõtteliselt lõpetab veipimise Eestimaa pinnal. Eeskätt keelatakse kõik maitsed v.a tubaka maitse e-vedelikus.
Seaduse eelnõu oli varem arutlusel Sotsiaalkomisjonis, kus "kuulati" erinevate huvigruppide sõnavõtte ja argumente. Meie räägime tänases postituses eeskätt e-sigaretiga seonduvat.

Mida on Vapista teinud?

Vapista on olnud E-sigareti müüjate ja kasutajate liidu üks asutajatest ning on ka selle liidu juhatuses. Vapista tasub igakuiselt E-liidule liikmemaksu koos teiste liitu kuuluvate ettevõtetega. Selle maksu eest oleme saanud rahastada suhtlust riigiga. E-liiduga koos oleme kogunud allkirju, teavitanud inimesi hetkel toimuvast jne. E-sigareti müüjate ja kasutajate liidu poolt käidi Sotsiaalkomisjonis korduvalt. Viidi sinna teaduslikku materjali ning kirjeldati korduvalt Suurbritannias toimuvat. Teadaolevalt on ju Suurbritannia Terviseamet võtnud seisukoha, et e-sigaret on vähemalt 95% ohutum, kui tavatubakas ja innustab inimesi e-sigaretti kasutama, kui ohutumat alternatiivi ning tubakast loobumise vahendina. Seda tehakse üleriigiliselt ning reklaamitakse koos plaastrite ning närimiskummidega. Viimane suurem kampaania oli nimega "Stoptober". Kampaaniaga saab tutvuda siin.

Viimasel kohtumisel Sotsiaalkomisjoniga, tõi E-liit kohale maailma kõige tuntuma arsti, kes uurib e-sigarette. Kreeklase dr. Konstantinos Farsalinose. Doktor Farsalinos on e-sigarette uurinud süviti aastast 2011 ja on juhtivspetsialist sellel alal. Erialalt on ta kopsukirurg. Dr Farsalinos tegi lihtsustatud esitluse uurimustest ja kõigest, mis võiks olla oluline e-sigaretiga seoses ning kummutas kõik müüdid, mida meile praegusel hetkel räägib Tervise Arengu Instituut. Kahjuks aga ei olnud dr Farsalinose sõnul Sotsiaalkomisjoni liikmed olnud huvitatud tema kuulamisest. Nimetati tema juttu populaarteaduslikuks juraks ning tegeleti enda asjadega edasi nutiseadmetes. Kui see oli tõesti nii, on seda kurb kuulda. Sellisel juhul ei saa sellist tegevust kuidagi demokraatlikuks nimetada ning inimeste tervis läheb neile veelgi vähem korda.

Aasta esimeses pooles kogusime pea 5000 allkirja kõigi teiega koos. Petitsioonis palusime e-sigaretti mitte võrdsustada tubakaga ja mitte keelata maitseid ja sulgeda e-poode. Allkirjad edastasime iskilikult koos teiste E-liidu liikmetega Riigikogu esimehele, Eiki Nestor'ile. Sotsiaalkomisjon vaatas asjad üle ning otsustas kõik 5000 allkirja prügikasti visata, kuna Tervise Arengu Instituudi spetsialisti sõnul on e-sigaret ikkagi mitte nii ohutu. Ehk siis mõne inimese arvamus on olulisem, kui teiste. Sel sügisel palusime teil saata enda lugu. Miks ja kuidas on e-sigaret päästnud sinu elu tubaka küüsist. Palusite, et teie arvamuse ja kogemusega arvestataks. Sotsiaalkomisjon tegi ka nende kirjadega sama, mida nende allkirjadega. Lisaks saame kõik koos järgnevast videost vaadata, mida arvas teie isiklikest lugudest Jaanus Marrandi (SDE) seaduse teisel lugemisel:

Mis nüüd saab?

Seadus jõustub 1. juuli 2019. See tähendab, et meil on veel poolteist aastat ja siis... siis ilmselt jääb Eestisse 1-2 e-sigareti poodi, kust saab osta vaid tubakamaitselist e-vedelikku. Kas isegi neid poode jääb, ei tea veel keegi. Fakt on aga see, et lokkama hakkab must turg, kus kvaliteedis ei saa kunagi kindel olla. Samuti ei saa kindel olla kusagil garaazhis segatud vedelike puhtuses. Ei jää tulemata esimesed mürgistused - oleme "küla peal" kuulnud, et on võimalik mustalt turult saada 100% kangusega nikotiini. See aga on meeletult kange ja MÜRK!!! Võrdluseks: 6mg kangusega vedelik sisaldab 0,6% nikotiini. Teades aga nooremate inimeste uljaspäisust, ei lööda kindlasti ka sellega ringi käimisel risti ette. Ainus mida saame veel teha on teadlikkuse tõstmine ja loota, et keegi selle mürgiga toimetama ei hakkaks. Teine murekoht on maitsestajad. Kõik maitsestajad ei sobi e-vedelike maitsestamiseks. Veel hullem, kui seda tehakse mingsuguse siirupiga - selle sissehingamine on kindlasti ohtlik! Kõiki neid asju on korduvalt rääkinud E-liit rahvale ja riigi esindajatele, kuid meid pole kuulatud. Kui kaovad e-sigareti poed, kelle töö on inimeste teadlikkuse tõstmine, kaob teadlikkus ja see on ohtlik!
Ega siia lõppu ei oskagi midagi väga enam kirjutada... Üks on kindel, me võitleme edasi ja anname endast kõik, et e-sigaretid ja e-vedelikud Eestimaa pealt ei kaoks. Teine asi, mis on kindel - Vapista hoiab enda kvaliteedi kõrgel viimase vedeliku tilgani!

Aitäh, et lugesid!
Rene
Vapista

Postitatud kategooriasse Uudised postitas

Rene

Blogi kommentaarid

Pead olema sisse logitud, et kirjutada kommentaari.

Kliki siia , et logida sisse