Uuringuid koguneb: e-sigaretid on ohutumad, kui suitsetamine.

01.01.2018 22:01

Veipija

Uuringuid koguneb: e-sigaretid on ohutumad, kui suitsetamine.

 

Kuigi veipimine pole täiesti ohutu, pole kahtlustki, et see on oluliselt ohutum, kui suitsetamine. Valeinformatsiooni levitamine mõnede terviseorganisatsioonide ja meedia poolt hirmutab aga inimesi. Nii jäetakse ohutum alternatiiv proovimata ja jätkatakse suitsetamistKui otsida internetist “veipimise” kohta, siis on esimesed tulemused hirmutavad - tegemist on riskantse tegevusega. Põhilised probleemid on seadmete plahvatamine ja et veipimine viib noored suitsetama. Kui tavaline inimene otsib informatsiooni veipimise kohta, võib ta pigem jääda suitsetajaks tänu hirmutavale infole, mida sealt esmalt leiab.

Reaalsus on aga midagi hoopis muud. Nii, nagu eelmistel aastatel, laekus järjest uusi uuringuid ja tõestusi, et veipimine on oluliselt ohutum suitsetamisest. 2017 aastal ilmus uuring, mida rahastas Ühendkuningriikide Vähiuuringute keskus (Cancer Research UK). Uuriti mürgiste ainete olemasolu inimeste organismis 16 kuu jooksul nii veipijatel kui ka neil, kes suitsetamise maha jätsid. Uuringu tulemusel leiti, et kantserogeenide hulk langes tohutul hulgal nii veipijate kui suitsetamise maha jätnute organismis.

2017 aastal ilmus veel üks uuring, mis võrdles mürgiseid aineid tubakasuitsus ja e-sigareti aurus. Sellega hinnati vähi tekkimise riski, kui inimene kas suitsetab või veibib terve elu jooksul. Tulemused näitavad, et vähirisk on veipimisel vaid 1% võrreldes tavatubaka suitsetamisega.
Veipimine on ohutum, kuna see ei sisalda tubakat. Põlenud tubaka sissehingamine või tubaka närimine on inimese tervisele kahjulik. Kui eemaldada võrrandist tubakas ja põlemine, siis pole eriti üllatav, et ohtu saab vähendada. See ei tähenda, et e-sigaretid on täiesti ohutud, aga me saame siiski kindlad olla, et suitsetamise asendamine veipimisega on oluliselt ohutum.

Nende ja teiste sarnaste uuringute tulemusena on, vähemalt Ühendkuningriikides, võtnud terviseorganisatsioonid suuna veipimise ja e-sigareti toetamiseks. Alates juba 2016 aastast on soovitatud suitsetajatel proovida veipimist. Esmakordselt kasutas Ühendkuningriikide Terviseamet (Public Health England) suitsetamisest loobumise kampaanias “Stoptober” e-sigaretti. Kampaania nähtav siin. Shotimaa Terviseamet võttis seisukoha, et veipimine on kindlasti ohutum, kui suitsetamine. Peale Inglismaa ja Shotimaa on hakanud asjasse süvenema ka teised riigid ning võtavad vastu otsuseid toetudes uuringutele. Uus-Meremaa ja Kanada on selliseid muudatusi tegemas.

Teistes riikides, nagu ka Eestis on aga valearusaam ja hirm kõige rohkem selle ees, et veipimine soodustab noorte inimeste suitsetama hakkamist. 2017 aastal aga ilmus suurim uuring, hõlmates 60 000 noort. Sealt selgub, et noorte seas esineb nende toodetega eksperimenteerimist, kuid noorte seas kes polnud kunagi suitsetanud, jäid veipijateks vaid 1%.
Samal ajal Ühendkuningriikides ja ka USA-s on suitsetajate hulk üha kiiremal langusteel. Kui veipimine suunaks inimesi suitsetama, oleks need numbrid vastupidised!

Mida peaks siis suitsetaja uskuma?

Kogu seda infot kokku võttes saame vaid soovida, et info oleks pärit vaid mainekatest allikatest, kelle häält oleks kuulda üle selle müra ja edastaks fakte. Ülaltoodud on faktid. Kui oled suitsetaja, siis parim mida saad enda tervise heaks teha, on suitsetamine maha jätta. Kui sa valid selleks veipimise, on ka see hea ja keegi ei tohiks sind selle valiku eest kritiseerida! 
Loodetavasti muutub ka Eestis väärarusaam veipimisest pigem varem, kui hiljem. Suitsetajad, kes elavad infopuuduses, teadmatuses, et neile on olemas ohutum alternatiiv suitsetavad edasi ja see - see on suur kuritegu, mida saame meie rahva tervise suhtes teha!

Kasutatud kirjandus: The Guardian

Aitäh, et lugesid!
Rene

 

Postitatud kategooriasse Uudised postitas

Rene

Blogi kommentaarid

Pead olema sisse logitud, et kirjutada kommentaari.

Kliki siia , et logida sisse