Kuidas ükskord Eestis seadust tehti

22.01.2018 17:42

Vapista

Kuidas ükskord Eestis seadust tehti.

Nüüdseks on Tubakaseaduse muutmise seadus juba vastu võetud. Selle ümber käis vilgas tegevus ja vaidlemine, kaine mõistus aga sel korral kahjuks ei võitnud. Vaidlust ja rumalat kaklemist inimestega, kelle töö see tegelikult pole, sai tehtud seepärast, et seadusel puudus VTK.

Mis on VTK?
VTK on lühend - väljatöötamiskava. See tähendab seda, et kui ministril või kellelgi tuleb idee, kuidas ja missugust seadust luua või muuta, siis vastavas ministeeriumis luuakse VTK. See omakorda tähendab, et ministeeriumis töötavad ametnikud ja ka teised targad inimesed istuvad kokku, arutavad asja, kuulavad huvigruppe, spetsialiste jne. Vajadusel tellitakse uuringud ja tehakse puust ja punaseks, kas mingit seadust või selle muudatust üldse vaja on?
Tubakaseaduse muutmise seadusel VTK tegemine jäi ära. E-sigareti müüjate ja kasutajate liidu sõnul oli see suur viga, sest spetsialiste ja huvigruppe pidid kuulama Sotsiaalkomisjoni inimesed ja arutama ja otsustama selle põhjal. Ei tasu arvata, et sotsiaalkomisjoni liikmed oleks rumalad inimesed. Ei ole. Aga nemad pole ka spetsialistid (üks oli, arsti haridusega). Kirjutasin sellest pikemalt siin.

Miks see seadus on ühtlasi veidi nii naljakas kui ka kurb?

1. Keelatakse kõik maitsed e-vedelikes v.a. tubaka maitse.
Kui praegu kuulata turul e-sigareti müüjate statistikat, siis tubakamaitselisi vedelikke tarbib umbes 10% inimestest. Kui nüüd arvestada seda, et võib-olla 5% inimestest on nõus minema näiteks marjasegult tubaka maitsele, siis tapetakse sellega 85% e-sigareti turust. Teine kurb asjaolu on see, et inimesed võivad hakata suvalisi siirupeid lisama vedelikele ja see on ohtlik!
Oleme juba praegu kuulnud palju lauset: “Nojah, siis tuleb jälle suitsetama hakata…”.
Vesipiibu tubakal on ka maitseid - õun jne. Need pole uue seadusega keelatud. Maitsed keelati laste kaitseks? Väidetavalt meelitavad puuvilja ja muud maitsed lapsi veipima ja sealt edasi suitsetama. Kus on loogika? Ei ole loogikat!
Seadus jõustub 01.07.2019


2. Veipimine keelatakse samades kohtades, kus suitsetamine.
Ehk siis koolid, restoranid, apteegid, kinod ja nii edasi. Selle vastu pole kellelgi midagi otseselt, kuigi oleks võinud jätta hoone või ruumi omaniku otsustada, kas seal võib veipida. Põhjuseks kasvõi baarid, kus lubatakse veipida või ka e-sigaretipoed. Jah, Sa lugesid õigesti!
Nüüd naljakas ja absurdne osa! Kuna veipimine on keelatud igal pool, on see keelatud ka e-sigareti poes! Samuti on keelatud veipimine metsas ja muu taimestikuga kaetud alal tuleohtlikul ajal.
Seadus jõustub 19.01.18

3. Müügiedendus keelatud.
See tähendab lühidalt kokku võttes seda, et e-sigaretipood ei tohi enam teavitada enda kliente uute toodete saabumisest. Samuti ei tohi enam olla toodetel soodushinda ega ka püsikliendi soodustust.
Seadus jõustub 19.01.18

4. E-sigaretitooted leti alla.
E-sigaretipoes võivad tooted olla letil, kuna tegemist on spetsialiseeritud poega. Leti alla tuleb panna need aga mujal kaubanduses - supermarketis, tanklas, külapoes ja baaris. E-sigaretitooted on võrdsustatud tubakaga! Ehk siis lihtsamalt: kui suitsetaja läheb poodi ja soovib sigarette osta, ütleb ta, missugust marki ta soovib. Lihtne. E-sigaret aga pole lihtsalt pakk suitsu ja sellega peab eelnevalt tutvuma. Missugune ta välja näeb ja kuidas see töötab. See võimalus aga tavakaubanduses kaob ja inimestel kaob võimalus soetada endale 95% ohutum alternatiiv.
Seadus jõustub 01.07.2019

Mainin ära, et see on meie tõlgendus seadusest. Tubakaseaduse muutmise seadusega saab tutvuda siin: https://www.riigiteataja.ee/akt/109012018001

Aitäh, et lugesid.
Rene

 

Postitatud kategooriasse Uudised postitas

Rene

Blogi kommentaarid

Pead olema sisse logitud, et kirjutada kommentaari.

Kliki siia , et logida sisse