E-sigaretid põhjustavad infarkti? Ei!

20.09.2020 8:49

E-sigaretid põhjustavad infarkti? Ei!

2019 aasta juunis avaldati Ameerika Südame Ühingu ajakirjas uuring, mille viisid läbi Stanton A. Glantz, PhD ja Dharma N. Bhatta, PhD. “Electronic Cigarette Use and Myocardial Infarction Among Adults in the US Population Assessment of Tobacco and Health” 

Uuring käsitles e-sigareti kasutajate seas esinevat infarkti võimalikkust, mille põhjustajaks olevat väidetavalt e-sigaret. Selleks kasutati andmeid uuringust “Tubaka kasutamine ja rahvatervise hindamine” (Population Assessment of Tobacco and Health (PATH)). 

Lühidalt jälgiti seda: kas inimesel on olnud infarkt ning kas ta on kasutanud e-sigaretti. Selle põhjal jõuti järeldusele, et need on seotud.

Loomulikult polnud asi nii lihtne, kuid lihtsustatud versioon on see küll. Seda tõestab ka teiste teadlaste kulmu kortsutamine antud uuringu suhtes. Uuringu läbiviijatelt paluti täiendavat informatsiooni, et paremini hinnata uuringu täpsust ning õigsust, sest uuringus oli infarkti saanud inimesi, kes olid haigust põdenud enne aastat 2007 kui e-sigaret polnud veel turulgi.

Ehk siis “Kui oled e-sigaretti tarbinud ja sul on olnud infarkt, siis järelikult on põhjustatud see e-sigaretist” ei päde.

Teadustööde juures ongi alati hea, et neile antakse eksperthinnangud teiste teadlaste poolt. Kui need hinnangud on positiivsed, võib uuringu läbiviija olla kindel enda töös. 

Õnneks aga sai Dr Glantzi ja Dr Bhatta uuring negatiivse tagasiside mittetäieliku info põhjal.

Kuna uuringu läbiviijad enda andmeid parandada ei suutnud, võeti see uuring tagasi ning eemaldati Ameerika Südame Ühingu ajakirjast.

Kommenteerib Rene Suburg, Vapista OÜ juhatuse liige ning E-sigareti müüjate liidu liige:
“See on suur samm edasi uuringute suhtes, mida e-sigareti kohta tehakse. “Rämps-uuringuid” on palju ja nende tulemuste põhjal genereeritakse kahjuks enamik artikleid meedias ning kujundatakse negatiivne arvamus e-sigarettidest elanike ja seadusloomega tegelevate ametnike hulgas.”

Jaha ajakiri

Kahju on aga tehtud.

Kindlasti on paljud inimesed selliste uudiste põhjal suundunud tagasi tavasigareti juurde. Kõige suurema kahju tegi kindlasti uudis eelmise aasta lõpust, kus USA-s kaotas suur hulk inimesi elu tänu mustal turul toodetud ning müüdud thc kanepi kapslitele, mis sisaldasid e-vitamiini õli kujul. Õli veipides vooderdab see tarbija kopsud ning hapniku omastamine on raskendatud või lausa blokeeritud. Uudised pasundasid, et “e-sigaret nõuab esimesi ohvreid”, mis on täielik vale. E-sigaret ei põhjustanud neid terviserikkeid. Sama hea on öelda, et “söömine nõuab ohvreid” salmonellapuhangu kohta ja jätta rääkimata tegelik põhjus.

Rene Suburg:
“Praeguseks on selge, et selle viimase uudise põhjal läks väga suur hulk inimesi tagasi suitsetama ja nende uudistega tehti ka meie riigi rahva tervisele karuteene..”

Olgem haritud ja küsime küsimusi. Ärme loe vaid pealkirju!

Lisaks veel tsitaat Dr. Konstantinos Farsalinos’elt:
“I personally dedicate this to those who feel threatened when good science prevails and imply that we have been recruited by the evil industry to attack other scientists. Such comments do not deserve to be seriously considered. The outcome was a victory for good science.”

Suur tänu ka meie poolt järgmistele inimestele:

Brad Rodu
David B. Abrams, PhD
Kenneth Michael Cummings, PhD
George Davey Smith
Konstantinos Farsalinos, MD, MPH
Jonathan Foulds, PhD
Abigail Friedman, PhD
Thomas Glynn, PhD
Peter Hajek, PhD
Martin Jarvis, DSc OBE
Robert Kaestner, PhD
Ann McNeill, PhD
Marcus Munafò, PhD
Raymond Niaura, PhD
David Sweanor, JD
David Timberlake, PhD
Kenneth Warner, PhD

Kasutatud info:

Pubpeer.com

PubMed.gov

Ahajournals.org

Postitatud kategooriasse Uudised postitas

Vapista

Blogi kommentaarid

Pead olema sisse logitud, et kirjutada kommentaari.

Kliki siia , et logida sisse