Kas Inglismaa ja Rootsi tapavad teadlikult enda suitsetajaid?

12.05.2023 14:59

Inglismaa annab miljonile suitsetajale e-sigareti! Kas riik tapab teadlikult enda kodanikke?

Inglismaa terviseminister Neil O´Brien ütles enda kõnes, et “Kuni kaks eluaegset suitsetajat kolmest sureb suitsetamise tõttu. Sigaretid on ainsad müügil olevad tooted, mis inimese tapavad kui neid õigesti kasutada.”
Ta lisas: “Me pakume meie riigi suitsetajatele suitsetamise maha jätmiseks uut abi. Rahastame uut kampaaniat “vaheta, et maha jätta” - esimest omataolist maailmas. Töötame koos nõustajatega, et üle Inglismaa pakkuda miljonile suitsetajale e-sigareti stardikomplekti.”

Arvestades, et Inglismaal on üle 5 miljoni suitsetaja, siis e-sigareti saab pea iga viies neist.
Läbi pikaajalise alternatiivtoodete, nagu e-sigaretid, riiklikule toetusele, on tänaseks Inglismaal suitsetamisest loobunud juba üle 2.5 miljoni inimese. Praeguseks on suitsetajate protsent umbes 13% täiskasvanutest. Eestis on see enam kui 10% kõrgem, ehk 26.3%.

Samal ajal ütlesid Inglismaa parlamendiliikmed Mary Glindon ja Andrew Lewer, et läbi aastate on WHO (World Health Organisation) vastuseis veipimisele seadnud ohtu paljude inimeste tervise. Endiselt on selge, et paljud inimesed ei suuda suitsetamisest loobuda ja üks ohutumaid alternatiive, ehk vähemalt 95% ohutum* e-sigaret, oleks hea viis suitsetamisest loobumiseks. Seda eriti, kui apteegist saadavad ravimid ja nõustamine ei aita.
Selline ametlik WHO vastasseis ja ka meie Sotsiaalministeeriumi ning Tervise Arengu Instituudi juba hüsteeriliseks muutuvad valefaktid teevad aga suitsetajale karuteene. Nimelt jäetakse mulje, nagu e-sigaretist tuleks välja antifriis, arseen ja veel tuhat imeasja, millel puudub täielikult teaduslik alus. Informatsiooni valitakse vaid maailmavaatele vastavat ning fakte kas ei esitata, või väänatakse 100% vastupidiseks.

Nüüd seisab Inglismaa valiku ees, kas minna WHO soovitustega kaasa ning seada inimeste tervis jätkuvalt ohtu, või tegeleda enda seatud eesmärkideni jõudmisega, mis on suitsuvaba riik aastaks 2030. Praeguseks on olnud e-sigaretist tohutu abi ja sellega jätkatakse.

Siit nüüd loogiline küsimus: Kas 56 miljoni elanikuga riik tapab teadlikult meie riigi loogika järgi enda inimesi?

*Enam kui 1400lk uuringute kokkuvõtteid jõudmaks järeldusele, et e-sigaret on vähemalt 95% ohutum. King’s College London raport.

Samal Ajal Rootsis.

Rootsis avaldasid teadlased Rootsi kogemuse suitsetamise vastasel võitlusel “Teekond suitsuvaba ühiskonna juurde”, #QuitLikeSweden
Nimelt on Rootsi üks vähestest riikidest ja ka ainus Euroopa riik, kus ühiskond on kohe suitsuvaba. Suitsuvabaks nimetatakse ühiskonda, kus alla 5% täiskasvanud inimestest suitsetab. Sellele lähedase numbri, 5.6% on saavutanud Rootsi peamiselt tubaka Snusi, kuumutatava tubaka ja e-sigareti tarvitamisega.

Kui Rootsi suitsetamisega seotud oluliselt väiksem surmade arv kopeerida teistesse riikidesse, päästaks see ainuüksi Euroopas enam kui 3.5 miljoni inimese elu.
Eelmisel aastal esitati Rootsi parlamendis idee keelata e-sigareti maitsed. Analüüsi tulemusel jõuti järeldusele, et see tekitaks tohutu musta turu ning töötaks vastu riigi praegustele eesmärkidele. Eesti kogemus on heaks näiteks. Meie riigis keelati maitsed olenemata tungivatest hoiatustest musta turu ees. Tänaseks on Eestis must turg sama suur, või suurem kui legaalne turg ning 100% alaealiste käes olevatest e-sigarettidest on pärit mustalt turult. Sotisaalministeeriumi ja Tervise Arengu Instituudi väitel on legaalset kaupa müüvad kaupmehed kuidagi selles süüdi. Nüüd on võetud sihikule ka maitsestajad, millega täiskasvanud e-sigareti vedelikke maitsestasid. Näeme juba suurt tulva inimesi liikumas mustale turule või mis kõige hullem, tagasi suitsetamise juurde!

"Uuringud on leidnud, et kui maitsed keelata, siis veipijad leiavad endale sobivad maitsed muul viisil,
lähevad tagasi suitsetama, või segavad enda vedeliku ise."

Viimase 15 aasta jooksul on Rootsis suitsetamise protsent kukkunud 15% pealt 5.6% peale ja langeb tõhustalt. Seda kõike tänu sellele, et alternatiivsed tooted on lihtsasti kättesaadavad. Suitsetamisest tulenevate haiguste ja surmade hulk on väikseim Euroopas! Kopsuvähi juhtumite arv on vähem kui pool EU keskmisest, ehk 41% madalam kui ülejäänud Euroopas. 
Rootsi kogemusega saab tutvuda siin: https://smokefreesweden.org/

Veelkord saame küsida sama küsimust: kas Rootsi tapab teadlikult meie riigi loogika järgi enda inimesi?

Postitatud kategooriasse Uudised postitas

Rene Suburg

Blogi kommentaarid

Comments are Closed for this post