Mis on nikotiinisoolad ja miks need head on?

02.01.2019 10:44

Nikotiinsoolade eelised

 Nic Salt

Nikotiinsool on pärast e-sigarettide tulekut olnud kõige uuenduslikum võimalus suitsetamisest loobumiseks! 
Et Sind asjaga kurssi viia, võtame teema lühidalt kokku: hiljutine nikotiinsoolade tehnoloogia kasutusele võtmine lubab Sul põhimõtteliselt veipida suurema nikotiinisisaldusega tooteid ja seda ilma tavapärase karmi tundeta kurgus.
Varasemalt pidid suitsetamiselt e-sigaretile üleminejad leppima sellega, et mida suuremat nikotiiniannust nad kasutasid, seda kangemaks tunne kurgus muutus. See tähendas aga kahjuks seda, et paljud suitsetajad ei soovinudki suitsetamiselt veipimisele üle minna, sest nikotiinihimu rahuldamiseks vajalik annus tähendas liiga ebameeldivat tunnet kurgus.

Nic Salt

MILLE POOLEST ERINEVAD FREEBASE-NIKOTIIN JA NIKOTIINSOOL?

Kui soovid selle läbimurdelise tehnoloogia kohta rohkem teada saada, oled tulnud õigesse kohta. Mille poolest siis nikotiinsool muudest turul olevatest nikotiiniga e-vedelikest erineb?
Nendes e-vedelikes, millega Sa juba tuttav oled, on freebase (ehe) nikotiin. Seda meetodit on tubakafirmad kasutanud juba 1960ndatest saadik.
Freebase tähendab, et nikotiin on teiste nikotiini derivaatidega võrreldes kõige puhtamas vormis. Selline nikotiin on kuumutamisel hulga võimsam ja imendub kopsudesse ning lõpuks ka ajju hulga kiiremini.
Selle avastuse tegi 1960ndatel Marlboro brändi omanik Philip Morris International. Avastati, et kui nikotiini happesuse tasemega mängida, annab see ilma doosi suurendamata suurema mõju kui muud 1950ndatel müüdud sigaretid, nii et Marlboro sigaretid hakkasid rohkem sõltuvust tekitama. See oli Marlboro jaoks suur läbimurre ja seda väikest räpast saladust kasutati konkurentsieelisena aastaid, mistõttu Marlboro saigi üheks maailma populaarsemaks sigaretimargiks!

MILLES SEISNEB ASJA KEEMIA?

Nikotiini olemuse mõistmiseks tuleb aru saada, kuidas freebase-nikotiin toimib. Üritame siin nüüd mitte päris „The Big Bang Theory“ Sheldonit mängida, ent läheme ajas tagasi 9. klassi keemiatundi ja vaatame põhiasjad üle.
Tubakalehtedes on nikotiin soola kujul. Sool koosneb positiivse laenguga (pärineb happest) ja negatiivse laenguga (pärineb alusest) osast.
Nikotiin on keemiliselt nõrk alus ja koosneb negatiivse laenguga osakestest. Alusena üritab see leida positiivse laenguga osakesi (prootoneid), et saavutada stabiilsus ioonina. Tubakalehtedes leiduv ioniseeritud nikotiin ei ole keha jaoks tõhusaim viis nikotiini omastamiseks, sest ioonidel on orgaanilisest membraanist läbi liikuda raskem ja need ka ei aurustu kergesti.
Siin võtabki freebasing keskse positsiooni. Ettevõtte Philip Morris International nutikad teadlased leidsid, et kui nikotiin deprotoneerida (ammoniaagi abil), eemaldades selle positiivse laengu, saab see taas võtta vaba oleku, milles on hulga lihtsam meie keha membraane läbida. Kokkuvõttes suurendab freebase-vormis nikotiin oma biosaadavust kopsude ja kokkuvõttes ka aju jaoks ning on seega tõhusam ja tugevamalt sõltuvust tekitav.
Teadlased avastasid, et kui immutada tubakat soolaga, näiteks diammooniumfosfaadiga, vabaneb sigareti süütamisel ammoonium ja muundab nikotiini freebase-vormi.

 Oot’ – kui freebase-nikotiin on tõhusam, siis miks suitsetajaid ikkagi nikotiinsoola poole tõmbab?

Nagu eespool selgitasime, on nikotiinsool tubakalehtedes esineva nikotiini loomulik vorm.
Mainisime samuti, et nikotiinsool on freebase-vormist hulga stabiilsem ja mitte nii lenduv. Nikotiinsoolaga e-vedelik vajab ka aurustumiseks kõrgemat temperatuuri ja ioonid ei liigu keha nikotiiniretseptoritesse nii kiiresti.
Lihtsamalt öeldes ei ole see deprotoneeritud freebase-vormiga võrreldes kõige tõhusam viis nikotiini kehasse viimiseks.

Okei, Sheldon, aga miks see siis nii uuenduslik on?

Hiljutiste teadusuuringute käigus leiti viis, kuidas nikotiinsoola abil muuta kuni 50 mg nikotiini sisaldavad e-vedelikud suupärasemaks, tõstes nikotiini biosaadavuse turul olevate freebase-nikotiiniga toodete omast kõrgemaks. Teadlaste lõplik eesmärk oli pakkuda midagi sigareti suitsetamise tundele ja nikotiini omastamise tõhususele võimalikult ligilähedast – ja nikotiinsoolaga toodete populaarsuse kiiret kasvu arvestades see neil ka õnnestus.

Kuidas see ikkagi võimalik on?

Salajased koostisosad, mis lõpuks selle kurikuulsa kurgutunde teema seljatasid, olid naturaalsed happed, mis inimkeha kõigis rakkudes alati olemas on. Nikotiini segamisel meie loomupäraste hapetega on kaks eesmärki:

  1. See aitab nikotiinsoolal madalamal temperatuuril aurustuda ning alandab nikotiiniga e-vedeliku pH-taset, andes tulemuseks pehmema kurgutunde
  2. Tekib keemiline reaktsioon, mis aitab nikotiinil kiiremini imenduda – freebase-nikotiiniga sarnasel kiirusel

See tähendab seda, et saad mugavalt veipida ka 50 mg kangusega nikotiini, mis imendub kiiremini ja tõhusamalt. Alltoodud graafikult on näha, et nikotiinsoolaga e-vedelik rahuldab Sinu nikotiini-isu tavalise sigaretiga võrreldaval tasemel ja kiirusel ning kokkuvõttes tavalistest e-vedelikest hulga tõhusamalt.

Nic Salt

MILLISED SEADMED SOBIVAD NIKOTIINSOOLAGA E-VEDELIKE KASUTAMISEKS?

Tuleb meeles pidada, et nikotiinsoolaga e-vedelik (Vapistas ELEMENT seeria 20mg vedelikud) toimib kõige paremini madalama võimsusega seadmetes. Ära kasuta nikotiinsoolaga e-vedelikku suure võimsusega seadmetes. Sub-ohm (aurusti takistus alla 0,5 oomi) seadmete kasutamine selliste nikotiinsoolaga e-vedelike veipimiseks, mille nikotiinisisaldus on näiteks 50mg, viib organismi liigselt nikotiini, annab tõeliselt ebameeldiva tunde kurgus ja võib kokkuvõttes tervisele ohtlik olla.
Nagu juba ülalpool mainisime, on nikotiinsoolad mõeldud kasutamiseks just madalama võimsusega seadmetes, kuna nendest imendub nikotiin ajuretseptoritesse tõhusamalt. 
Vapista tootevalikus on müügil kapselsüsteemiga e-sigaret Aspire Gusto Mini. Seadme ja kapslite kohta saad lähemalt lugeda siin.

  NIKOTIINSOOLADE EELISED

  • Kasutajasõbralik – lihtne ja mugav kasutada. Kapslitega seade, näiteks Nicovape Nica on mugav, sest Sa ei pea jändama paakide täitmisega ning võid seadme lihtsalt sisse lülitada ja popsutama asuda. Lisaks mahub see mõnusalt taskusse, annab täpse doosi ning kui Sa ei taha suuri suitsupilvi tekitada, siis nikotiinsoolaga e-vedelik on Sinu jaoks just õige valik.
  • Kõrgem nikotiinisisaldus – see on veipijate jaoks suur uuendus, sest kõrgem nikotiinisisaldus ja nikotiinsoolade tõttu kiirem imendumine aitavad väga hästi kaasa sigarettidest loobumisele. Mõned eksperdid väidavad, et nikotiinsoolad on muude turul olevate vahenditega võrreldes nikotiinihimuga võitlemisel hulga tõhusamad.
  • Mahedam maitse ja pehmem tunne kurgus – nikotiinsoolad pakuvad üleüldiselt paremat veipimiskogemust, kui soovid suurema nikotiinisisaldusega toodet kasutada. Võrreldes  sama kangusega freebase-nikotiiniga ei ole tunne kurgus nii karm.
  • Kasutad vähem e-vedelikke – kõrge nikotiinisisalduse ja parema imenduvuse tõttu ei pea Sa nii palju e-vedelikku tarbima. Auru tekib vähem ja see võib olla suur eelis, kui otsid tagasihoidlikumat seadet, mis väidetavalt ka paremini nikotiinihimu rahuldab
  • Pikem säilivusaeg – kuna nikotiinsool on oma loomulikus olekus, on see stabiilsem ja oksüdeerub aeglasemalt kui freebase-nikotiinid.

Aitäh, et lugesid,
Rene

Postitatud kategooriasse Uudised postitas

Rene

Blogi kommentaarid

Pead olema sisse logitud, et kirjutada kommentaari.

Kliki siia , et logida sisse